zawieszenie zajecInformujemy, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej,
przedłużony zostaje okres zawieszenia zajęć w szkole do 10 kwietnia 2020 r.

Drogi Uczniu!

Witaj w zupełnie nowych okolicznościach, które na nas spadły w postaci epidemii koronawirusa. Cały świat zmaga się z tą sytuacją, a i przed nami, społecznością PSP w Miłoszycach, też nowe wyzwania. Stoją one przed Tobą i Twoimi kolegami, nami nauczycielami, ale też i Twoimi Rodzicami lub Opiekunami. Razem na pewno damy radę! My, nauczyciele, będziemy uczyć Cię i pomagać Ci na odległość. Ty zdobywać będziesz wiedzę i nowe umiejętności w domu.  Aby było nam wszystkim łatwiej, przedstawiamy Ci miniporadnik, który ułatwi Ci uczenie się poza szkołą.

 SPOSOBY NA EFEKTYWNIEJSZĄ NAUKĘ

1. Ucz się ze zrozumieniem, nie wkuwaj na pamięć

Przeczytany materiał powtarzaj własnymi słowami, to zostaje w pamięci dłużej.
Pamiętaj, że początki i końce zapamiętujemy najłatwiej, środek najtrudniej. Ucz się przez zabawę, możesz korzystać z mądrych gier komputerowych, np. logicznych.

2. Powtarzaj - to ważny element procesu zapamiętywania

Unikaj bezmyślnego powtarzania materiału. Zadawaj sobie pytania dotyczące przeczytanego tekstu, tłumacz sobie lub na przykład rodzicom czy rodzeństwu wybrane zjawiska czy pojęcia. Dziel materiał do nauki pod względem jego treści, np. zagadnienie, temat, a nie liczby stron. Powtarzaj w różny sposób – za pomocą czytania, rysowania, przeglądania notatek, pisania czy słuchania.

3. Planuj kolejność - uwzględniając efekt pierwszeństwa i efekt świeżości

Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas nauki. Początek nauki wykorzystaj na uczenie się nowych zagadnień, następnie zadania łatwiejsze, utrwalające wcześniej zdobyte informacje. Na końcu powróć do nowych wiadomości, by je powtórzyć i lepiej zapamiętać.

4. Podczas nauki nowego materiału znajdź w nim coś ciekawego dla siebie

Możesz robić własne notatki, mapy myśli, podkreślać na kolorowo najważniejsze informacje, szukać śmiesznych skojarzeń. Wszystko to pozwoli Ci na trwalsze zapamiętanie nowego materiału.

5. Różnorodność pomaga zniwelować nudę

Pamiętaj, aby w miarę możliwości przerabiać kolejno materiał jak najmniej do siebie podobny, zadania pisemne na przemian z ustnymi.

6. Planuj i dobrze organizuj swój czas

Odpowiedz sobie na pytania takie jak do tej pory: Jakie mam jutro lekcje? Czy mam coś zadane z tych przedmiotów? Prowadzenie zeszytu zadań domowych czy terminarza ułatwi rozplanowanie nauki do klasówek, sprawdzianów, oddawania prac domowych, referatów. Odznaczanie zrobionego materiału pozwala weryfikować ilość czasu do realizacji pozostałych zobowiązań.

7. Ucz się wielozmysłowo

Uczenie jest efektywne, jeśli angażujemy wszystkie możliwe kanały: wzrok, słuch i dotyk. Uważnie czytaj, głośno powtarzaj, pisz albo rysuj. Podkreślaj ważne fragmenty na kolorowo. Twórz rymowanki, wierszyki. Pracuj na skojarzeniach.

8. Bądź samodzielny

Nie wyręczaj się rodzeństwem czy rodzicami. Staraj się uczyć sam, próbuj zrozumieć materiał, dojść samodzielnie do rozwiązania, wtedy zapamiętasz. Wyręczanie się innymi nie przynosi żadnego efektu, a wręcz odwrotnie hamuje Twój rozwój umysłowy. Samodzielna praca uczy Cię odpowiedzialności, samokontroli, a tym samym rozwija zdolność koncentracji i wytrwałość. Nie zrażaj się, jeśli początkowo będziesz robić dużo błędów. Nie wszystko od razu się udaje, zwiększ swój wysiłek, żeby dotrzeć do celu. Rodzice są od tego, aby pomóc Ci w zorganizowaniu warunków do nauki. Nadzorują on Twoją naukę, sprawdzają, ale nie uczą się z Tobą lub za Ciebie.

9. Bądź systematyczny

Ustal harmonogram dnia, w którym nauka staje się stałym elementem – niemal tak samo naturalnym jak mycie zębów. Umysł, który regularnie ćwiczy, łatwiej przyswaja informacje i zapamiętuje je. Pamiętaj! Teraz tak wygląda Twoje kształcenie. To nie ferie ani wakacje. Czas jaki dotąd przeznaczony był na lekcje w szkole teraz zaplanuj razem z rodzicami w domu. Jeśli w poniedziałek miałeś/-aś 5 lekcji – mniej więcej tyle samo czasu poświęć na naukę , powtarzanie, itp. w domu.

10. Pij wodę

Częste picie wody małymi łykami nawadnia organizm i usprawnia pracę mózgu, dzięki temu nauka szybciej Ci idzie.

11. Zauważaj efekty swojej pracy - nauki w domu. Doceń się za wysiłek i systematyczność

Podziel się, a nawet pochwal się rodzicom lub rodzeństwu tym czego się nauczyłeś -/aś. Codziennie opowiadaj o nowych rzeczach, o których się dowiedziałeś/-aś. Możesz w nagrodę po całym tygodniu sprawić sobie przyjemność.

ZORGANIZOWANIE WARUNKÓW DO NAUKI W DOMU

1. Spokojne miejsce do pracy

Wybierz jasne pomieszczenie, odpowiednio oświetlone miejsce pracy, biurko i miejsce siedzenia odpowiednio dopasowane do Ciebie. Zadbaj o ciszę. Pamiętaj, że oglądanie telewizji czy słuchanie radia rozprasza uwagę podczas odrabiania lekcji – jeśli to robisz, nauka zajmie Ci więcej czasu. Wyłącz lub wycisz telefon komórkowy, a najlepiej zostaw go w innym pokoju, aby Cię nie kusił. Wskazane jest, aby inni domownicy wiedzieli, że to czas Twojej nauki i żeby Ci nie przeszkadzali.

2. Porządek

Miejsce nauki powinno być uporządkowane. Podręczniki, zeszyty czy zabawki, których nie potrzebujesz przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka, a wyjęte tylko to, co niezbędne. Ciągłe szukanie przyborów szkolnych i zeszytów powoduje sytuacje stresowe jeszcze przed odrabianiem lekcji. Po skończonej nauce a przed zabawą ważne jest, abyś odłożył/ -ła wszystkie przybory na swoje miejsce.

3. Właściwa pora

Wbrew powszechnym opiniom, to nie wczesna pora dnia jest najlepsza do nauki, lecz ta popołudniowo i wczesnowieczorna. Szczególnie gdy zależy nam na tym, by materiał zapamiętać na dłużej, godziny między 9. a 12. sprzyjają przyswajaniu wiedzy przez pamięć krótkotrwałą. Natomiast między godziną 16. a 19. przez długotrwałą. Ustalcie razem z rodzicami, w jakich godzinach będziesz się codziennie uczyć.

4. Przerwy w trakcie nauki

Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas nauki. Co 30-45 minut rób przerwy od nauki. Lepiej kilka krótszych niż jedną dłuższą. W tym czasie zrób coś, co lubisz, posłuchaj muzyki, zjedz coś, skorzystaj z toalety, wykonaj kilka ćwiczeń gimnastycznych, odejdź od komputera, jeśli to przy nim akurat pracowałeś/ -aś, zamknij oczy i poruszaj nimi w kształt ósemek, rozluźnij palce ręki piszącej.

Życzymy Ci sukcesów, wytrwałości, motywacji oraz naukowej pasji.

Panie pedagog i psycholog

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Programy i projekty

cybernauci

program rozowju czytelnictwa

program dla szkol

Gościmy

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

E-dziennik

baner vulcan 1baner vulcan 2

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com