23 kwietnia 2018 r. uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wieliczki, Zakopanego i Krakowa. W poniedziałek wczesnym rankiem ja i moi jeszcze zaspani koledzy wyruszyliśmy w drogę do kopalni soli, w której, jak głosi legenda, odnaleziono pierścień świętej Kingi. Młodzi podróżnicy zapragnęli sami znaleźć kosztowności pięknej i dobrej królowej. W czasie zwiedzania kopalni usłyszeliśmy od przewodnika wiele ciekawostek dotyczących soli i historii tego miejsca. Mieliśmy okazję obejrzeć film w formacie 5D przedstawiający dzieje kopalni. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy również wielką tężnię, która przyczynia się do poprawy zdrowia. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg do Murzasichla, gdzie czekano już na nas z gorącym obiadem i smacznym deserem.

Następnego dnia udaliśmy się do Zakopanego – stolicy polskich Tatr. Zwiedzanie zaczęliśmy od kaplicy na Jaszczurówce. Kaplicę tę w stylu zakopiańskim zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Jest on też twórcą przepięknych witraży Matki Boskiej Ostrobramskiej i Matki Boskiej Częstochowskiej, których widok na długo zostanie w naszej pamięci. Kolejnym punktem wycieczki była Wielka Krokiew – największa skocznia narciarska w Polsce. Zrobiła ona na nas duże wrażenie. Teraz już wiemy, że skoczkowie muszą być bardzo odważnymi ludźmi, by szybować jak ptaki z tak ogromnej wysokości.

 

Jeszcze wyżej jednak było na Gubałówce, która osiąga 1123 m n.p.m. Na tę górę wjechaliśmy kolejką linową. Była to krótka, ale przyjemna podróż, gdyż mogliśmy podziwiać krajobraz. Zobaczyliśmy tam bacówkę, czyli drewniany szałas, w którym przez kilka miesięcy mieszka baca z juhasami. Oni to z dala od miejskiego zgiełku wypasają wysoko w górach owce i sporządzają słynne oscypki. Droga powrotna z Gubałówki tym razem była dłuższa i trudniejsza, ponieważ pokonaliśmy ją na własnych nogach. W Zakopanem zwiedziliśmy także najstarszy kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym zostali pochowani m.in. Kornel Makuszyński, znany autor książek dla dzieci i młodzieży. Wieczorem mieliśmy przyjemność pośpiewać z nauczycielami przy wtórze gitary.

Trzeci dzień naszych wojaży upłynął na zwiedzaniu Krakowa. Największe wrażenie zrobiły na nas następujące zabytki: Wawel, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie ze Smokiem Wawelskim, który na nasz widok zaczął ziać ogniem, jednak nie przestraszyliśmy się tej poczwary. Nie obyło się też bez zakupów. Pamiątki z wycieczki zdobią teraz nasze pokoje i przypominają o tych niesamowitych miejscach.

Ten trzydniowy wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Pełni pozytywnych wspomnień bezpiecznie wróciliśmy do Miłoszyc. Serdecznie dziękujemy naszym opiekunom (p.Joannie Zawiślak, p.Elżbiecie Kamińskiej, p. Agnieszce Kornickiej-Szyler, p.Annie Karbowiak, p.Monice Kanus i p. Mariuszowi Hummelowi) za troskę i zaangażowanie. Żałowaliśmy tylko, że nie było z nami wychowawczyni Elżbiety Pająk. Pamiętaliśmy jednak o Niej i przygotowaliśmy dla Niej małą niespodziankę. Liczymy, że wszyscy razem w przyszłym roku wybierzemy się w równie kapitalną podróż.

Wydarzenia

26 maj 2019 [niedziela]
Dzień Matki (kl.0-III)
1 czerwiec 2019 [sobota]
Dzień Dziecka

Programy i projekty

cybernauci

piekna nasza polska cala

program rozowju czytelnictwa

program dla szkol

Gościmy

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

E-dziennik

baner vulcan 1baner vulcan 2

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com