cala polska czyta dzieciom 2020

Organizatorem akcji jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. W dniach od 30 maja do 7 czerwca trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, skupiony w tym roku na literaturze dla dzieci o zwierzętach. Tegoroczny plan wydarzeń (https://calapolskaczytadzieciom.pl/ - dostępny tutaj) oferuje ciekawe spotkania, konkursy i czytanie. Zachęcam do zwiedzenia tej strony. Ponieważ nie możemy wykorzystać książek dla was, które znajdują się w naszej bibliotece szkolnej proponuję czytanie on-line. Zapraszam na strony:

Legendy z Nigru, Syrii, Sudanu i Jemenu dostępne na stronie: http://www.the-legends.pl/ Można tam odsłuchać bajek takich jak:

  • „Dlaczego tygrysy nie atakują ludzi, jeśli się ich nie prowokuje”;
  • „O tym, jak pająk zamienił słonia na strzyżyka”;
  • „Lew, człowiek i klej”;
  • „O tym jak papuga wolność odzyskała”;
  • „O Ahmedzie, co język zwierząt rozumiał”;
  • „O sułtanie, gazeli i żebraku Darai”;
  • „Dlaczego kraby mają skorupy”;
  • „Tańczące kozy”.

ponadto polecam bajki znajdujące się na stronie http://audio-bajki.pl

Miłego czytania!

Baśnie, legendy i mity to opowieści, które powstały przed wiekami. Były przekazywane z ust do ust, zanim ludzie wynaleźli pismo. Gawędziarze snuli opowieści o czarach, które zawładnęły wyobraźnią kolejnych pokoleń. W opowieściach tych bardzo często pojawiały się wróżki i czarownice.

Z historii czarownic

Z dawien dawna uznawano czarownice za pośredniczki diabła. W średniowiecznej Europie głośne były procesy czarownic, Za takie uznawano kobiety pozostające, według opinii otoczenia, w kontakcie z siłami nadprzyrodzonymi. Przypisywano im zdolność odgadywania przyszłości i wpływania na nią dzięki zabiegom magicznym. Były to zazwyczaj niewinne kobiety, których odmienność wyglądu, obyczajów i zachowania, a czasem niechęć i osobiste porachunki możnych stawały się przyczyną skazywania ich na spalenie na stosie. Podobno słowo „wiedźma” pochodzi od słów: wiedzieć, wiedza. Czyli to kobieta posiadająca wiedzę, i to wiedzę tajemną. Zgłębia ją w mrocznym wnętrzu chaty, z dala od ludzkich siedzib. Według wierzeń średniowiecznych, w pewne określone dni, odbywały się nocne zloty czarownic, tak zwane sabaty, na łysych szczytach gór, dokąd przybywały one na narady i zabawę, lecąc na miotłach. Spotykały się tam ustalając plan szkód i utrapień, jakie przyniosą ludziom w najbliższym czasie. W polskich opowiadaniach ludowych sabaty czarownic odbywały się na Łysej Górze, w Górach Świętokrzyskich, w noc świętojańską, to znaczy z 23 na 24 czerwca.

W baśniowych opowieściach często pojawiały się najróżniejsze nieziemskie istoty. Służyły one do wytłumaczenia przeróżnych tajemniczych zjawisk, które dużo, dużo później wyjaśniła nauka. W baśniach prawda mieszała się z nieprawdą, dobrzy czarodzieje ze złymi czarnoksiężnikami.

„Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.” Andrzej Szczypiorski

To hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrało takie hasło promujące XVII ogólnopolski Tydzień Bibliotek ( 8-15 maja 2020 r.) Rozpocznie się 8 maja, w Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, bibliotekarz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Z tej okazji chciałabym polecić wam do czytania takie, według mnie, „smakowite książki”.

plakat dzien ksiazki 2020

Oficjalny plakat tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci - autor Damijan Stepančič

2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Autor ten stworzył takie utwory jak "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu" czy "Księżniczka na ziarnku grochu". Dzień ten został ustanowiony w 1967 r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego święta jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodego czytelnika.

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Programy i projekty

cybernauci

program rozowju czytelnictwa

program dla szkol

Gościmy

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

E-dziennik

baner vulcan 1baner vulcan 2

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com